védőügyvéd, büntetőjogász
Előfordulhat, hogy a vádlott a bírót ellenszenvesnek találja, de mindez nem alapoz meg automatikusan elfogultságot. A kizárás szabályait törvény (Be. 14.§(1)) egyértelműen rögzíti. Terhelti kívánságra a vizsgáló, az ügyész, a bíró nem csereberélhető.
A rajtaütésre és őrizetbe vételre sokszor több hónapnyi operatív munkával kiegészített bizonyítékgyűjtés után kerül sor. A gyanúsított letartóztatásának legrövidebb tartama harminc nap (Be.297.§(1). Az első ülésén eldöntendő szabadlábra helyezés, a bűnügyi felügyelet (háziőrizet) elrendelése nem csupán ügyvédi fellépés, retorika kérdése. Minél nagyobb tárgyi súlyú a büntetőügy, a szabadlábra helyezéshez annál inkább kitartó, indítványokból, észrevételekből építkező ügyvédi munka vezethet el.
A befolyással üzérkedést a törvény bünteti (Btk.299.§ (1)). Aki rendőrtisztek, ügyészek, bírók között végzi munkáját, kivívhatja mások elismerését, rokonszenvét, megismerhet eltérő habitusokat. Aki ügyvédként, hovatovább leszerelt rendőrként, pályaelhagyó bíróként, kilépett ügyészként személyes kapcsolatrendszerére célozgat és azt a látszatot kelti, hogy emiatt az Ön ügye kedvezőbb elbírálást nyerhet a büntetőeljárásban, becsapja magát. Krízishelyzetben kedvesek a fülnek a jól hangzó ígéretek, de ha hamisak, további problémákat okoznak.
Egyezségkötésre a Be.-ben írt feltételek mellett van mód (Be.407. § (1)). Pletykákra, ismeretlen ügyekre való hivatkozással, elkopott információk vásárlásával mindez sikeresen nem kivitelezhető.
A terhelt az eljárás bármely szakaszában hallgathat, tehet vallomást, vagy megváltoztathatja azt. Alapos és rendkívüli ok nélkül, a korábbi beismerés tagadássá eredményesen nemigen változtatható. A következetlenség, meggondolatlanság rossz irányba visz.
A büntetőeljárás egyik nehézsége, hogy sokszor nagyon könnyűnek tűnik. Zárkatársa vagy jószándékú felügyelők tanácsa, büntetett előéletű rokonának ötletei, esetleg a tévéhíradóban látottak helyett bízza a szakmai védekezést tapasztalt védőügyvédre.
Tévhit, hogy kisebb súlyú bűncselekmények sorozatából, kábítószerkedelemből, visszaesőként, felfüggesztett hatálya alatt, halmazatban ne lehetne „összeszedni” igen súlyos éveket.
Naiv elképzelés, hogy a tanúk száma önmagában perdöntő, és egy terhelő tanúvallomást automatikusan „kiüthet” egy vádlotti tagadás. Eleve vannak élethelyzetek, ahol kizárólag a sértett és az elkövető találkozik és ez önmagában nem rontja le a sértetti tanú szavahihetőségét.
A vizsgáló a saját rendőri munkáját végzi, ügyészi kontroll és utasítások mellett. A terhelt számára a kihallgatás feszültséggel jár. A rendőrnek nem célja a konfliktushelyzet élezése, a kihallgatott személlyel általában udvarias, sőt olykor megértő. A vizsgálónak nem tiszte a büntetőügy érdemi megítélése. A vizsgáló által felvett jegyzőkönyvben, egy szó, egy mondat jelentése, helye kulcsfontosságú. A védőügyvéd dolga az Ön védelme, beleértve, hogy az Ön nyilatkozatában minden szó és minden mondat a helyére kerüljön.
Ügye válogatja mi előnyösebb: hallgatni, vagy vallomást tenni. A vallomás milyen tartalmú és terjedelmű legyen. A védekezés legdinamikusabb része a nyomozati szak. A bíróságon vádlotti pozícióból az eljárás későbbi szakaszában tett vallomás, indítvány már nem feltétlenül egyenértékű egy jó időben tett átgondoltan szövegezett terhelti vallomással.
Az ügyfél szíve-joga, védőköteles esetekben egyúttal kötelezettsége megválasztani ki járjon el jogi képviselőjeként. Hozzáértő büntetőügyvédet találni hirtelenjében nem könnyű feladat. Különösen, ha az ember először kerül bajba és védőügyvédekkel addig csak filmekben találkozott. A terheltnek bármikor lehetősége van védőváltásra, a bizalma meginoghat. Ugyanakkor a büntetőeljárás folyamán a kedvezőbb ígéretekhez kötött gyakori védőcsere nem feltétlenül szerencsés, érdemes az ügyvédi együttműködés megkezdése előtt körültekintő döntést hozni.
Az ügyvédi díjak egyértelműek, átláthatóak, és az elvégzett munka arányában kerülnek meghatározásra.
Az ügyfeleimet minden lépésnél támogatva, stratégiai gondolkodással segítem, hogy biztonsággal haladjanak előre az ügyükben.
Több mint két évtizedes ügyvédi praxisom során számos jogterületen szereztem tapasztalatot, melyek eredményei és visszajelzései nyomon követhetők.
A büntetőeljárás egyik nehézsége, hogy menetközben gyakran több felmerülő helyzet nagyon egyszerűnek tűnik. „Nincs elég bizonyíték”, „a vád nincs kétséget kizáróan bizonyítva”, a „bizonyítási kötelezettség a vádhatóság feladata”. Ezek helytálló mondatok, de ismételgetésük üres kliséként hat, precíz bizonyítékértékelés, felkészült logikai érvelés, szakmai felépítettség, stratégia nélkül. A hangsúly, a mérték, az egyedi jellemzők együttes és egyedi kezelése teheti a váderedményességi statisztikák ellenére is művészetté a védői munkát.
Ha a büntetőügy állása az adott szakaszban reménytelennek tűnik, az nem adhat felmentést a következetes védői munka elvégzése alól. Ez különösen igaz az életfogytig tartó szabadságvesztéssel járó büntetőügyekben. A védőügyvéd semmit sem garantálhat, – az ítélethozatal a bíróság feladata – de ha létrejött a megbízása, a küzdelem a kötelessége az Ön oldalán a legkedvezőbb végkifejletért.
védőügyvéd, büntetőjogász
© 2025 Dr. Enzsöl Péter – Védőügyvéd, Büntetőjogász
Ez a weboldal Dr. Enzsöl Péter oltalma alatt áll. Kifejezett írásos hozzájárulásunk nélkül tilos a weboldal tartalmának másolása!
Weboldalt készítette: Webdesigns2u